Efter många års arbete med människor och IT, vet Ellinor Nordenfelt vad hon går igång på: att hjälpa andra till en enklare vardag. Från slutet av augusti gör hon det som applikationskonsult på Quale i Stockholm.
– Min roll är att koppla samman företags behov med tekniska lösningar, att hjälpa Quales kunder med sina underhållsprocesser och arbetssätt, säger Ellinor.
Hon har nästan 20 års erfarenhet av Maximo – underhållssystemet från IBM som används för hantering av företagstillgångar (EAM) och datoriserat underhåll (CMMS). Dessutom, en master i biologi, några värdefulla år inom vården och lite till. Närmast kommer hon från Trafikverket.
– Jag har alltid arbetat med människor, bland annat med förändringsledning och förvaltning. Jag går igång på att hjälpa och förenkla vardagen för andra människor, får helt enkelt en kick av att göra andra glada.
”På Quale finns så mycket kunskap och potential att växa.”
Vill utvecklas och påverka
Det som lockade med Quale var den familjära stämningen, möjligheterna att utvecklas för egen del, vara med och stötta kollegor och tillsammans med dem forma företaget.
– Jag behövde utveckling, hade koll på Quale och kontakter där sen tidigare. När ett passande jobb dök upp gjorde jag slag i saken. Nu ser jag väldigt mycket fram emot att vara med och bygga företaget.
Utmaningar finns också. Och möjligheter.
– Vissa ser konsultbranschen som lite ”risky business”, men på Quale finns så mycket kunskap. Här finns potential att växa, att hjälpa både nya och gamla kunder med deras digitala processer utifrån deras behov.
”Jag gillar att det är teamstyrt, vi gör det här tillsammans!”
Varmt välkommen
Ellinor fick bokstavligt talat ett varmt välkomnande på Quale – anställningen inleddes med en kickoff i Italien.
– Jag blev väl emottagen och inkastad direkt – på ett positivt sätt. Det känns bra att vara behövd. Kul också med Quales stockholmskontor och gemenskapen där. Jag gillar att det är teamstyrt, vi gör det här tillsammans!
Förutom applikationskonsult är Ellinor tonårsmamma, seglare, matlagningsälskare, surdegsbagare, simmare och engagerad i Åkersberga Simsällskap. Räcker tiden till, lyssnar hon gärna på rock, går på konserter och kollar på film.
– Ja intressena är många, skrattar Ellinor, det är fullt ös jämt.