”Det är mötet mellan teknik och affär som är grejen”

Välkommen till Quale, Marcus!

Teknikintresserad civilingenjör, rutinerad applikationskonsult och hängiven segelflygare. Så beskriver han sig själv, Marcus Skaric. Från oktober hjälper han till att utveckla Quales erbjudanden inom IBM Maximo, på teknisk och funktionell nivå.

Porträttbild på Marcus Skaric.

Marcus är född och uppvuxen i Stockholm. Efter studier vid Luleå Tekniska Universitet är han tillbaka i hemstaden. De senaste åren har han hjälpt kunder att få ut det mesta av sina affärssystem – då med fokus på tekniken.

– Jag insåg att det är mötet mellan tekniken och affärssystemet som jag tycker är mest intressant, och läste industriell ekonomi för att bygga en djupare förståelse för verksamhetsbiten.

Så varför just Quale?

– Jag hade ingen tidigare anknytning till Quale, men hade hört gott om dem i periferin. Så jag sökte den här tjänsten. Och sen första kontakten har jag upplevt dem som både varma och proffsiga.

Framförallt uppskattar han den teambaserade och flexibla strukturen.

– Det uppmuntrar till innovation genom samarbete och högt i tak. Detta i kombination med kulturen och alla kompetenta kollegor gör det lätt att förstå Quales framgång.

 

”Starten har varit fantastisk, nu vill jag komma igång på riktigt!”

 

Utmaningar och möjligheter

Marcus ser fram emot att hjälpa Quale med att vidareutveckla sina Maximo-erbjudanden, som är ett ganska nischat område. Att som konsult lära känna helt nya kunder och företag lockar också. Utmaningar finns förstås – och möjligheter.

– Risken är stor att många företag går vilse i AI-djungeln. Här ser jag en möjlighet för Quale att visa affärsnyttan och sticka ut med en AI-strategi förankrad i både teknik och verksamhet.

På det fina kontoret i centrala Stockholm har han känt sig som hemma från dag 1. Han ser Quale som en av få arbetsgivare som faktiskt satsar på människor och resultat lika mycket.

– Starten har varit fantastisk, nu vill jag komma igång på riktigt!

 

Oslagbar känsla – och ett hett tips

Utanför jobbet, åtminstone från april till oktober, är det naturliga krafter och vindens sus som gäller.

– Segelflygning är min stora hobby just nu. Allra bäst är det när solen tittar fram, då ser du hur det bildas luftpelare som du kan sväva på. Vid rätt förutsättningar kan du segla i flera timmar utan motor. Det finns inte mycket som slår den känslan. Ett bra presenttips om du vill ge bort en kul upplevelse.